Tautofono beieškant

TAUTOFONAS

Pirmos lietuviškas radijas gaminančios bendrovės KARADI mažiausiai žinomas radijo aparatas buvo vienos radijo lempos, ausinėmis klausomas baterinis TAUTOFONAS. Pats vardo parinkimas šiai radijai rodė jos kūrėjų norą sukurti paprastą, pigią tuometiniam kaimui skirtą radiją.

Vienintelė šiuo metu žinoma nuoroda į šią radiją yra 1972 metais P.Vitkevičiaus technikos ryšių apžvalgoje išlikęs šios radijos eskizas ir ją mačiusių žmonių pasakojimai. Vienas iš nedaugelio, remontavusių šią radiją, yra Alfonsas Senikas, LY2DM.

Tautofonas pateisino savo vardą – tik po 65 litus tekainavo.

Įdomi šios radijos savybė yra tai, kad prijungus prie išorinių gnybtų kristalinį detektorių, ji pavirsdavo detektotiniu radijo imtuvu, dirbančiu be baterijų. Taip pat radijos įėjimo kontūruose buvo naujovė – panaudoti tuomet dar mažai žinomi feritiniai žiedai, padidinantys radijos jautrumą ir selektyvumą.

Vis tik pagrindinė radijos ekonomijos garantija – unikali joje dirbanti VALVO U107 D radijo lempa. Jos anodinė įtampa buvo vos 20 voltų, bet ji dar dirbdavo esant 5 voltų įtampai… Lempai maitinti reikėjo vos 0,07 A srovės, esant 1,3 voltų įtampai – labai patogu vietovėse, kur elektros dar nebuvo.